وایا اسپرت | هر آنچه برای ورزش و تندرستی لازم است
تعداد بازديد: 936 بار

پروتئین وی چیست؟

تیم تولید محتوا: وایا اسپرتمنبع فیلم: myprotein.comنمایش آیتم های وابسته
پروتئین وی یا آب پنیر

پروتئین‌ها مهم ترین عنصر تشکیل دهنده اجزای بدن انسان هستند که نقش‌های بسیار مهم و حیاتی را ایفا می‌کنند. پروتئین وی معروف به پروتئین آب پنیر یکی از همین پروتئین‌ها است که در لبنیات موجود می‌باشد. شیر حاوی دو پروتئین کازئین و وی است که پروتئین وی 20 درصد و پروتئین کازئین 80 درصد پروتئین شیر را تشکیل می‌دهد.

احتمالاً برای‌تان پیش آمده هنگام باز کردن درب ماست یا پنیر، مایعی بی‌رنگ را دیده باشید که روی آن شناور است. این مایع پروتئین وی نام دارد و طعم دلنشینی هم ندارد ولی به دلیل خواص بی نظیریش ورزشکاران علاقه زیادی به آن دارند و معمولا از پروتئین وی به عنوان یک مکمل ورزشی در کنار تمرینات مقاومتی منظم و تغذیه سالم به جهت کمک به فرایند بهبود ساخت پروتئین و رشد عضلات استفاده می‌شود.

پروتئین آب پنیر


مکمل پروتئین وی چیست؟

منبع اصلی مکمل‌های پروتئین وی از لبنیات است که در فرآیند جداسازی کازئین (پروتئین دیر جذب)، چربی، کربوهیدرات و لاکتوز موجود در شیر را از آن جدا می‌کنند. در چرخه تولید، پروتئین وی تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و در نهایت، به پودر یا مایعی برای تولید مکمل‌های ورزشی با طعم های خوش مزه تبدیل می‌شود. وی یک پروتئین کامل و زود جذب محسوب می‌گردد زیرا حاوی تمامی اسیدهای آمینه ضروری بدن می‌باشد و همینطور شامل آمینو اسیدهای است که به سرعت جذب می‌شوند.


مراحل ساخت پروتئین وی

آب پنیر یا پروتئین وی از شیر یک گاو شیرده درست می‌شود و محصول جانبی حاصل از فرایند ساخت پنیر است. شیر در فرآیندی به نام پاستوریزه کردن برای از بین بردن هر گونه باکتری نامطلوب جوشانده می‌شود و بلافاصله تا 4 درجه خنک می‌گردد و سپس شیر خنک شده به کارخانه تولید پنیر منتقل می‌شود. پس از پاستوریزه شدن، شیر حاوی 20 درصد وی و 80 درصد کازئین می‌باشد. شیر را با آنزیم‌های طبیعی پر می‌کند تا وی را از کازئین جدا کنند.

در نهایت یک ماده مایع و یک ماده جامد به دست می‌آید، (چیزی که کمی شبیه پنیر دلمه به نظر می‌رسد) سپس مایع برای حذف آب، چربی و سایر مواد معدنی نامطلوب تصفیه می‌شود. آنچه باقی می‌ماند سپس در یک توربین بزرگ قرار می‌گیرد و با هوای سرد و گرم خشک می‌شود تا هر گونه آب خارج شود و جامد از مایع جدا گردد. پودر حاصل 70 تا 90 درصد وی است که منبع غنی پروتئین می‌باشد و آماده است تا به دست مصرف کننده برسد.


راهنمای خرید پروتئین وی

با قاطعیت می‌توان گفت که پروتئین وی یکی از پرطرفدارترین مکمل‌های پروتئینی جهان است که دارای انواع مختلفی است و برندهای بسیار متنوعی هم برای فروش این محصولات باهم رقابت می‌کنند. انواع مختلف مکمل‌های پروتئین وی موجب سردرگمی بسیاری از علاقه‌مندان در حین خرید این مکمل شده که ما با بررسی دقیق انواع پروتئین وی به دنبال رفع این مشکل برای ورزشکاران عزیز هستیم.


انواع پروتئین وی

پروتئین وی با توجه به ترکیبات مواد مغذی، غلظت پروتئین، نوع پردازش و فرآوری در سه دسته قرار می‌گیرد که کارایی و نتیجه هر کدام به صورت تخصصی متفاوت است. ما در این مقاله در مورد هر کدام به تفصیل توضیح خواهیم داد:

  • پروتئين وی کنسانتره (Concentrate)

  • پروتئین وی ایزوله (Isolate)

  • پروتئین وی هیدرولیزه (Hydrolysate)

انواع پروتئین وی


پروتئین وی کنسانتره

در مکمل‌های پروتئین وی کنسانتره مقدار کمی از کربوهیدرات، چربی و لاکتوز در آن باقی می‌ماند و نسبت به سایر پروتئین‌های وی قیمت ارزان‌تری دارد. مصرف پروتئین وی کنسانتره برای کسانی که حساسیت به لاکتوز دارند پیشنهاد نمی‌شود ولی برای ورزشکاران عادی که برای سلامتی و تندرستی ورزش می‌کنند و قصد شرکت در مسابقات حرفه‌ای را ندارند گزینه مناسبی است زیرا این نوع از پروتئین وی قیمت مناسب و ماده مغذی بیشتری نسبت به سایر پروتئین‌های وی دیگر دارد.


پروتئین وی ایزوله

مکمل‌های پروتئین وی ایزوله درصد چربی، کلسترول، لاکتوز و کربوهیدرات خیلی پائینی دارند و یا فاقد آن‌ها هستند و مقدار پروتئین بیشتری نسبت به وی کنسانتره دارند. قیمت وی ایزوله نسبت به پروتئین وی کنسانتره گران‌تر است. این نوع وی به دلیل لاکتوز خیلی پایینی که دارد یک منبع پروتئینی مناسب برای کسانی است که از بیماری عدم تحمل لاکتوز رنج می‌برند و برای کسانی که در دوره کات هستند و یا دنبال لاغری توام با عضله سازی می‌باشند مناسب است زیرا وی ایزوله میزان کربوهیدرات، چربی و کالری خیلی پائین و پروتئین فوق العاده زیاد دارد.

کنسانتره ایزوله هیدرولیزه شده


پروتئین وی هیدرولیزه

در مکمل‌های هیدرولیز شده، پروتئین‌های بزرگ‌تر به واحدهای کوچک‌تری تجزیه شده و آماده جذب فوری هستند که اصطلاحاً به آن پیش هضم شده می‌گویند. حال این شکسته شدن باعث می‌شود که پروتئین خیلی سریع‌تر و راحت‌تر هضم گردد و به سرعت برای حمایت از عضلات وارد عمل شود. قیمت وی هیدرولیزه نسبت به سایر پروتئین‌های وی گران‌تر است زیرا دارای خلوص پروتئینی بسیار بالایی می‌باشد و نسبت به دو مدل دیگر خیلی هضم و جذب سریعتری دارد و معمولاً هم حساسیت آلرژیک کمتری در افراد ایجاد می‌کند.

این نوع وی برای کسانی که در اثر مصرف مکمل‌های بدنسازی دچار مشکلات گوارشی شده‌اند گزینه مناسبی است و معمولا در مکمل‌های پزشکی و شیر خشک هم استفاده می‌شود. اگر به دنبال مکملی می‌گردید که نیاز پروتئینی شما را زود برطرف کند و به واسطه آن دچار مشکلات گوارشی نشوید، این نوع را انتخاب نمایید.


مکمل پروتئین وی پروتئین آب پنیر کنسانتره ایزوله هیدرولیزه