وایا اسپرت | هر آنچه برای ورزش و تندرستی لازم است
تعداد بازديد: 228 بار

پروتئین وی چیست؟

نمایش آیتم های وابسته
پروتئین وی یا آب پنیر

پروتئین‌ها مهم ترین عنصر تشکیل دهنده اجزای بدن انسان هستند که نقش‌های بسیار مهم و حیاتی را ایفا می‌کنند. پروتئین وی معروف به پروتئین آب پنیر یکی از همین پروتئین‌ها است که در لبنیات موجود می‌باشد. شیر حاوی دو پروتئین کازئین و وی است که پروتئین وی 20 درصد و پروتئین کازئین 80 درصد پروتئین شیر را تشکیل می‌دهد.

احتمالاً برای‌تان پیش آمده هنگام باز کردن درب ماست یا پنیر، مایعی بی‌رنگ را دیده باشید که روی آن شناور است. این مایع پروتئین وی نام دارد و طعم دلنشینی هم ندارد ولی به دلیل خواص بی نظیریش ورزشکاران علاقه زیادی به آن دارند و معمولا از پروتئین وی به عنوان یک مکمل ورزشی در کنار تمرینات مقاومتی منظم و تغذیه سالم به جهت کمک به فرایند بهبود ساخت پروتئین و رشد عضلات استفاده می‌شود.


مکمل پروتئین وی چیست؟

منبع اصلی پروتئین وی از لبنیات است که در فرایند جداسازی کازئین (پروتئین دیر جذب)، چربی، کربوهیدرات و لاکتوز موجود در شیر را از آن جدا می‌کنند. در چرخه تولید، پروتئین وی تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و در نهایت، به پودر یا مایعی برای تولید مکمل‌های ورزشی با طعم های خوش مزه تبدیل می‌شود. وی یک پروتئین کامل و زود جذب محسوب می‌گردد زیرا حاوی تمامی اسیدهای آمینه ضروری بدن می‌باشد و همینطور شامل آمینو اسیدهای است که به سرعت جذب می‌شوند.


راهنمای خرید پروتئین وی

با قاطعیت می‌توان گفت که پروتئین وی پرطرفدارترین مکمل پروتئینی جهان است که دارای انواع مختلفی است و برندهای بسیار متنوعی هم در رقابت برای فروش محصولات خود هستند. تعدد برند و انواع مختلف مکمل های پروتئین وی موجب سردرگمی بسیاری از علاقه مندان در حین خرید این مکمل می‌شوند که ما با بررسی دقیق این مکمل به دنبال رفع این مشکل برای ورزشکاران عزیز هستیم.


انواع پروتئین وی

پروتئین وی با توجه به ترکیبات مواد مغذی، غلظت پروتئین، نوع پردازش و فناوری در سه دسته قرار می‌گیرد که کارایی و نتیجه هر کدام به صورت تخصصی متفاوت است.

  • پروتئين وی کنسانتره (Concentrate)

  • پروتئین وی ایزوله (Isolate)

  • پروتئین وی هیدرولیزه (Hydrolysate)


پروتئین وی کنسانتره

در مکمل‌های پروتئین وی کنسانتره مقدار کمی از کربوهیدرات، چربی و لاکتوز در آن باقی می‌ماند و نسبت به سایر پروتئین‌های وی قیمت ارزان‌تری دارد. مصرف پروتئین وی کنسانتره برای کسانی که حساسیت به لاکتوز دارند پیشنهاد نمی‌شود ولی برای ورزشکاران عادی که برای سلامتی و تندرستی ورزش می‌کنند و قصد شرکت در مسابقات حرفه‌ای را ندارند گزینه مناسبی است زیرا این نوع از پروتئین وی قیمت مناسب و ماده مغذی بیشتری نسبت به سایر پروتئین‌های وی دیگر دارد.


پروتئین وی ایزوله

مکمل‌های پروتئین وی ایزوله درصد چربی، کلسترول، لاکتوز و کربوهیدرات خیلی پائینی دارند و یا فاقد آن‌ها هستند و مقدار پروتئین بیشتری نسبت به وی کنسانتره دارند. قیمت وی ایزوله نسبت به پروتئین وی کنسانتره گران‌تر است. این نوع وی به دلیل لاکتوز خیلی پایینی که دارد یک منبع پروتئینی مناسب برای کسانی است که از بیماری عدم تحمل لاکتوز رنج می‌برند و برای کسانی که در دوره کات هستند و یا دنبال لاغری توام با عضله سازی می‌باشند مناسب است زیرا وی ایزوله میزان کربوهیدرات، چربی و کالری خیلی پائین و پروتئین فوق العاده زیاد دارد.


پروتئین وی هیدرولیزه

در مکمل‌های هیدرولیز شده، پروتئین‌های بزرگ‌تر به واحدهای کوچک‌تری تجزیه شده و آماده جذب فوری هستند که اصطلاحاً به آن پیش هضم شده می‌گویند. حال این شکسته شدن باعث می‌شود که پروتئین خیلی سریع‌تر و راحت‌تر هضم گردد و به سرعت برای حمایت از عضلات وارد عمل شود. قیمت وی هیدرولیزه نسبت به سایر پروتئین‌های وی گران‌تر است زیرا دارای خلوص پروتئینی بسیار بالایی می‌باشد و نسبت به دو مدل دیگر خیلی هضم و جذب سریعتری دارد و معمولاً هم حساسیت آلرژیک کمتری در افراد ایجاد می‌کند.

این نوع وی برای کسانی که در اثر مصرف مکمل‌های بدنسازی دچار مشکلات گوارشی شده‌اند گزینه مناسبی است و معمولا در مکمل‌های پزشکی و شیر خشک هم استفاده می‌شود. اگر به دنبال مکملی می‌گردید که نیاز پروتئینی شما را زود برطرف کند و به واسطه آن دچار مشکلات گوارشی نشوید، این نوع را انتخاب نمایید.


برندهای برتر پروتئین وی

تولید کنندگان پروتئین وی به دلیل پرطرفدار بودن این محصول رقابت زیادی باهم در بازارهای جهانی دارند و کشور ما هم از این رقابت مستثنی نیست. اتفاق خوبی که به تازگی رقم خورده تولید پروتئین وی توسط شرکت‌های ایرانی است که توانسته‌اند اطمینان ورزشکاران را کسب نماید. ما در ابتدا به شرکت های برتر ایرانی می‌پردازیم و سپس برندهای جهانی را معرفی می‌کنیم.


برند‌های برتر ایرانی

منبع اصلی پروتئین وی شیر است؛ برای شرکت های لبنی قابل توجیه و به‌صرفه است که در حوزه تولید مکمل پروتئین وی ایفای نقش کنند. ما در اینجا به چهار شرکت تولیدکننده پروتئین وی پرداخته‌ایم که در این زمینه پیشتاز هستند. دوتا از آن‌ها در حوزه فراورده‌های لبنی خدمات ارائه می‌دهند، یکی دیگر در حوزه صنایع غذایی فعالیت می‌کند و دیگری نیز از شرکت های تولید و پخش دارو در ایران است.

  • شرکت کاله

شرکت کاله به تازگی خط جدیدی برای تولید محصولات پروتئینی مخصوص ورزشکاران به نام کاله پرو راه‌اندازی کرده که شامل پودر پروتئین وی، پرو شیر (پرو میلک)، پرو ماست، پرو بستنی و... می‌شود. پروتئین وی کاله از نوع کنسانتره است که طرفداران زیادی به دست آورده.

  • شرکت پگاه

شرکت پگاه دیگر شرکت لبنی است که در حوزه تولید مکمل های ورزشی ورود کرده و خودش را فقط محدود به محصولات مشتق از شیر نمی‌کند بلکه در تولید مکمل‌های نظیر کربو، گینر، ال کارنیتین و... برای رقبای خود در بازار ایران خط و نشان می‌کشد.

  • شرکت دوبیس

شرکت دوبیس از سال 1384 تولید انواع مکمل‌های ورزشی برای ورزشکاران را با دستگاه‌های پیشرفته آغاز کرد. در حال حاضر این شرکت با چهار برند پروتئین وی خود وارد بازار رقابتی ایران شده و با برندهای داخلی و خارجی رقابت می‌کند.

  • شرکت کارن

کارن شرکتی است که در تولید و پخش دارو در ایران پیشرو است و تحت برند PNC مکمل‌های بدنسازی را برای ورزشکاران تولید می‌کند. این شرکت 2 برند پروتئین وی در بازار عرضه می‌کند و جزو شرکت‌هایی است که در بازار ایران حرف برای گفتن دارد.


برند‌های برتر خارجی

اپتیموم نوتریشن (Optimum Nutrition) معروف به ON

شرکت ON معروف ترین و برترین شرکت تولید مکمل جهان محسوب می‌شود که در کشور آمریکا محصولات خود را تولید می‌کند.


مکمل پروتئین وی پروتئین آب پنیر کنسانتره ایزوله هیدرولیزه