وایا اسپرت | هر آنچه برای ورزش و تندرستی لازم است
تعداد بازديد: 1170 بار

زمان مصرف مکمل های چربی سوز

نویسنده: محمد علی پیرانیویراستار: مهرداد غفاریوب سایت: VAYASport.comدسته: نکات و توصیه ها

مکمل‌های چربی سوز بر اساس نوع کارایی زمان مصرف متفاوتی دارند. بعضی از آن ها به صورت ناشتا مصرف می‌شوند، بعضی دیگر قبل غذا استفاده می‌شوند بعضی دیگر حین غذا و بعضی دیگر قبل و بعد تمرین مصرف می‌شوند که ما در این مقاله قصد داریم به این موارد بپردازیم.


قبل غذا

مکمل‌های چربی سوزی که قبل از غذا استفاده می‌شوند مکمل‌های کاهنده اشتها هستند. مثل HCA (اسید هیدروکسی سیتریک). این مکمل‌ها صرفاً نیم الی یک ساعت قبل از غذا مصرف می‌شوند و ربطی به تمرینات ورزشی ندارد.

HCA


حین غذا

عموماً یک نوع مکمل چربی سوز حین غذا استفاده می‌شود؛ مکمل هایی که دارای CLA (اسید لینولئیک مزدوج) هستند. این مکمل‌ها حین غذا استفاده می‌شوند و احتمال جذب اسیدهای چرب را در وعده‌های غذایی کاهش می‌دهند. سی ال ای به اسیدهای چرب آزاد (FFA) می‌چسبند و اجازه جذب به سلول‌های چربی را در فرآیند جذب نمی‌دهد. مکمل‌هایی که حاوی CLA هستند به تمرینات ورزشی مرتبط نیستند و بدون فعالیت بدنی اثر خود را می‌گذارند.


قبل تمرین

بیشتر مکمل‌های چربی سوز قبل تمرین استفاده می‌شوند. گاهاً دیده شده بعضی از افرادی که اضافه وزن دارند و می‌خواهند مکمل‌های چربی سوز قبل تمرین استفاده نمایند در رختکن این مکمل ها را میل می‌کنند ولی مکمل‌های چربی سوز عموماً 45 تا 60 دقیقه قبل از تمرین باید استفاده شوند. (این موضوع شامل ورزشکاران حرفه‌ای و قهرمانی نمی‌شود)


بعد تمرین

بهترین مکمل چربی سوز بعد از تمرین، ال‌کارنیتین می‌باشد و مکمل‌های دیگر توصیه نمی‌شود. ال کارنیتین با انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری، تولید انرژی در سلول‌ها را افزایش می‌دهد. زمان مناسب برای مصرف ال‌کارنیتین بلافاصله بعد از ورزش است زیرا بعد از ورزش اسیدهای چرب آزاد زیادی آماده هستند تا وارد میتوکندری شوند.

ال کارنیتین


نکات و توصیه‌ها در خصوص مکمل‌های چربی سوز
  • استراحت بعد از دوره مصرف مکمل‌های چربی سوز عموماً 2 تا 4 هفته است که بعد از زمان استراحت می‌توانید دوباره از مکمل چربی سوز (ترجیحا از یک نوع دیگر) استفاده نمایید.

  • عموماً بعد از ساعت 5 بعد از ظهر مصرف مکمل‌های چربی سوز توصیه نمی‌شود. زیرا دما و ضربان قلب را بالا می‌برند و باعث بی‌خوابی در افراد می‌شود.

  • در صورت مصرف مکمل‌های چربی سوز، مصرف روزانه مایعات را چندین برابر نمایید.

  • دوره مصرف مکمل‌های چربی سوز عموماً یک ماه تا یک ماه و نیم به درازا می‌کشد و ادامه دادن دوره بیشتر از آن توصیه نمی‌شود.

  • خانم‌ها نباید در زمان عادت ماهیانه از مکمل‌های ترموژنیک استفاده کنند. زیرا گر گرفتی و میزان کلافگی را افزایش می‌‎دهد.

  • عمده مکمل‌های چربی سوز به همراه غذا مصرف نمی‌شوند. بهتر است با معده تقریبا خالی مصرف شوند.

  • مصرف هر گونه مکمل ورزشی بدون تأیید و تجویز پزشک متخصص تغذیه توصیه نشده و ممنوع است.

  • کسانی که بیماری کم کاری تیروئید دارند نباید از مکمل‌های چربی سوز استفاده کنند.


مکمل های چربی سوز چربی سوز قبل تمرین چربی سوز بعد تمرین