وایا اسپرت | هر آنچه برای ورزش و تندرستی لازم است
تعداد بازديد: 1031 بار

تی آر ایکس چیست؟

تیم تولید محتوا: وایا اسپرتاطلاعات بیشتر: شرکت تی آر ایکسنمایش آیتم های وابسته
تعریف، تاریخچه و مخفف تی آر ایکس

تی آر ایکس موثرترین ابزار تناسب اندام است که با توجه به طراحی منحصر به فردی که دارد کمک به تقویت و فرم‌دهی عضلات به همراه تعادل می‌کند. TRX در ابتدا توسط یک افسر نظامی نیروی دریایی ارتش آمریکا به نام هنری هتریک ابداع شد. نام آن مخفف عبارت Total body Resistance Exercise به معنی تمرینات مقاومتی کل بدن است.


ورزش با تی آر ایکس چه فوایدی دارد؟

تمرین با این ابزار بر پایه وزن بدن می‌باشد یعنی از وزن خود شما نیرو می‌گیرد و شامل تمرینات کششی و مقاومتی است که در بهبود آمادگی جسمانی فرد نقش به‌سزایی دارد. تمرکز اصلی این ابزار بر بالا بردن سطح تعادل، هماهنگی، قدرت، استقامت و انعطاف‌پذیری است.

لاغری چربی سوزی


تقویت فاکتورهای آمادگی جسمانی

تعادل: تمرینات تی آر ایکس تعادل پویا را به چالش می‌کشد زیرا ورزشکار به‌دلیل معلق بودن روی این ابزار تمام تلاش خود را می‌کند که در وضعیت بی‌ثبات تمرینات خود را به صورت پایدار اجرا کند و راهی جز حفظ تعادل ندارد.

قدرت، استقامت و هماهنگی: ترکیب تمرینات تی آر ایکس با سایر مهارت‌های ورزشی (بدنسازی فانکشنال) تاثیرات فوق العاده‌ای در افزایش قدرت، استقامت عضلانی و هماهنگی عصب عضله دارد. هنگامی‌که تمرینات با تکرار زیاد انجام شود باعث بهبود سیستم قلبی‌عروقی و چربی‌سوزی می‌شود.

انعطاف پذیری: هنگام تمرین با تی آر ایکس ورزشکار می‌تواند عضلات خود را در اوج کشش قرار دهد که در این شرایط سطح انعطاف‌پذیری عضلات نیز ارتقاء پیدا می‌کند.


بهبود عضلات مرکزی بدن

در بیشتر تمرینات تی آر ایکس عضلات قسمت میانی بدن (عضلات عمقی یا عضلات کور) برای حفظ ثبات در اجرا درگیر هستند و در بعضی تمرینات به عنوان عضلات اصلی به چالش کشیده می‌شوند.


درگیر کردن بیشتر سر ثابت عضله در اجرا

تی آر ایکس از معدود ابزارهایی است که سر ثابت عضلات را نیز درگیر می‌کند و این در حالی است که حدوداً می‌توان گفت در تمامی ابزارهای آمادگی جسمانی فقط سر متحرک عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد و این یک وجه تمایز بین تی آر ایکس و سایر ابزارهای آمادگی جسمانی است.


تقویت عضلات تثبیت‌کننده در هر حرکت

به‌دلیل وابسته بودن این ابزار به وزن بدن هنگام اجرای تمرینات تی آر ایکس که شرایط ناپایداری ایجاد می‌شود باعث خواهد شد عضلات تثبیت‌کننده که نقش مهمی در تعادل دارند به‌شدت درگیر شوند تا بدن در یک شرایط مطلوب قرار گیرد و حرکات به صورت ایده‌آل اجرا شود.


با تی آر ایکس در کجا ورزش کنیم؟

از آنجایی که این ابزار دست و پا گیر نیست و به‌راحتی حمل می‌شود در هر زمان و هر مکان می‌توانید تمرین خود را انجام دهید. نوع کاربری این وسیله به شرح ذیل می‌باشد:

مزایا و فواید TRX


باشگاهی

پک کامل تی آر ایکس اورجینال نسبتاً گران است و برای خرید، مبلغ قابل توجه‌ای لازم است هزینه کنید ولی شما می‌توانید در باشگاه‌های TRX ثبت‌نام کنید و به جز شهریه باشگاه هزینه دیگری برایتان نداشته باشد. در باشگاه‌ها می‌توان این محصول را بر روی سازه‌های تی آر ایکس، کراس‌فیت، ایکسمانت، مانکی‌بار و بارفیکس نصب کرد و تمرینات را به صورت گروهی و انفرادی اجرا کرد.


خانگی

با توجه به تغییرات سبک زندگی و مشکلاتی نظیر همه‌گیری کرونا و کمبود وقت، بسیاری از افراد فرصت اینکه به باشگاه‌ها یا سالن‌های ورزشی بروند را ندارند از این رو سعی می‌کنند تمرینات خود را در منزل انجام دهند. این محصول قابلیت نصب روی نرده، پشت در (توسط بالشتک پشت دری) و میله بارفیکس را در خانه دارد.


فضای باز

به دلیل جابه‌جایی آسان تی آر ایکس می‌توانید در مسافرت‌ها، پارک یا داخل شهر هم از آن استفاده کنید. با نصب روی شاخه درختان، نرده، میله و چراغ‌های خیابانی می‌توان با تی آر ایکس ورزش کرد.


کاربرد تی آر ایکس چیست و با چه وسیله‌ای قابل استفاده است؟

تی آر ایکس در فیتنس و بدن‌سازی رشته‌های مختلف ورزشی به صورت فانکشنال کاربرد دارد و برای آماده‌سازی نیروهای نظامی و آتش‌نشانی هم مناسب است و همینطور با ابزارهایی مانند بوسوبال، جیم بال و کتل بل هم می‌توان استفاده کرد.


تمرینات معلق تی آر ایکس TRX آمادگی جسمانی بدنسازی