وایا اسپرت | هر آنچه برای ورزش و تندرستی لازم است
تعداد بازديد: 293 بار

پروتئین کازئین چیست؟

تیم تولید محتوا: وایا اسپرتمنبع فیلم: Picfitshop.comنمایش آیتم های وابسته

پروتئین‌ها اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده اجزای بدن انسان می‌باشند که در ساختار و بسیاری از فعل و انفعالات شیمیایی نقش دارند. کازئین غنی ترین پروتئین موجود در شیر است؛ شیر گاو حاوی 75 تا 80 درصد پروتئین کازئین می‌باشد. البته به جز شیر گاو، در شیر گوسفند و گاومیش هم کازئین بالایی وجود دارد. به غیر از شیر، کازئین در پنیر، ماست، شیر خشک و انواع مکمل‌های غذایی نیز وجود دارد.


مکمل پروتئین کازئین چگونه ساخته می‌شود؟

مکمل‌های کازئین که ورزشکاران به صورت پودر مصرف می‌کنند، در اصل همان پروتئین شیر است که از شیر بدون چربی با تکنیک فرآوری شده برای تولید مکمل، جدا می‌شود و به صورت پودر در می‌آید که شامل سه مرحله است. مرحله اول: جداسازی کازئین از وی، مرحله دوم: محلول سازی و مرحله سوم: خشک شدن.

مزایا و فواید


مزایا و فواید پروتئین کازئین

کازئین به عنوان یک منبع پروتئینی توجه خوبی را به خود جلب کرده؛ کارشناسان، کازئین را برادر کوچک‌تر پروتئین وی تلقی می‌کنند. همگی از اثرگذاری پروتئین وی می‌دانند اما آیا کازئین نیز به همین خوبی است؟ اکنون می‌خواهیم به فواید و مزایای پروتئین کازئین اشاره کنیم و به شما نشان می‌دهیم که چطور این مکمل به شما در بدن‌سازی کمک می‌کند.


هضم و جذب آهسته

پروتئین کازئین به عنوان پروتئین دیر جذب شناخته می‌شود یعنی کازئین، اسیدهای آمینه را برای مدت طولانی‌تری در دستگاه گوارش نگه می‌دارد و به جریان خون شما دوز آهسته پروتئین را تا 8 ساعت تزریق می‌کند.


ریکاوری و بازیابی عضلات

کازئین به سرعت سایر پروتئین‌ها عضله نمی‌سازد اما می‌تواند تخریب عضلانی (پروتئین سوزی) را به حداقل برساند و با این خاصیت ضد کاتابولیکی، اعتقاد بر این است که کازئین بهتر است درست قبل از خواب مصرف شود.


احساس سیری

کازئین (به علت سرعت هضم و جذب آهسته) با به تاخیر انداختن گرسنگی تا ساعت‌ها احساس سیری به شما می‌دهد تا بتوانید میل به غذا و اشتهای خوردن را کاهش دهید.


انواع پروتئین کازئین

پروتئین کازئین با توجه به فعالیت زیستی و سرعت جذب به دو دسته تقسیم می‌شوند که کارایی و نتیجه هر کدام متفاوت است. ما در این مقاله در مورد هر کدام به تفصیل توضیح خواهیم داد:

  • میسلار کازئین (Micellar Casein) سرعت جذب آهسته

  • کازئین هیدرولیزات (Casein Hydrolysate) سرعت جذب سریع

این مقاله بروز رسانی خواهد شد...


مکمل پروتئینی پروتئین کازئین